ActionAid

Vad du får som fadder med ActionAid

Ungefär sex veckor efter att du blivit fadder får du ett välkomstbrev från området där ditt fadderbarn bor med en hälsning från barnet.

Som fadder får du sedan två rapporter om året, ett nyhetsbrev och en områdesrapport, direkt från ActionAids fältarbetare i ditt fadderbarnsområde. I rapporterna uppdateras du i hur dina bidrag har gjort nytta.
» Ladda ned ett exempel på en rapport från Vietnam här (PDF)

Tillsammans med rapporterna får du en hälsning från barnet du är fadder till, med ett personligt brev eller teckning från barnet. (Om det är en hälsning eller teckning beror på barnets ålder och skolgång.) Med i hälsningen finns också en text skriven av ActionAids medarbetare som tagit emot hälsningen från barnet. Medarbetaren berättar lite mer, som vad barnet har för favoritämne i skolan, hur det går för föräldrarna med mera. Hälsningen från fadderbarnet är översatt till engelska. 

Dessutom får du

ytterligare information från ActionAid i Sverige

, som till exempel ett nyhetsbrev om ActionAids arbete i andra länder och e-post om olika kampanjer och satsningar.

» Ladda ned ett exempel på ett nyhetsbrev här (PDF)

Prenumerera på feeds

Var kan man ha fadderbarn?

Genom att bli fadder via ActionAid följer du en fattig flickas väg ur fattigdom genom regelbundna brev eller teckningar och rapporter om hur ditt bidrag används. För närvarande kan du bli fadder till fadderbarn i Brasilien, Afghanistan, Tanzania, Uganda  och Sierra Leone.

Frågor och svar om vad det innebär att vara fadder

Vad innebär det att vara fadder med ActionAid? Hur mycket pengar stödjer jag med som fadder? Vad får jag som fadder? Vem hjälper jag? Hur skriver jag till mitt fadderbarn? Kan jag besöka mitt fadderbarn? Här får du svar på vanliga frågor om att vara fadder. 

Ellen har besökt sitt fadderbarn i Indien

I slutet av 2009 var svenska Ellen Lidegran på besök i fadderbarns-
området Karnataka i Indien för att hälsa på sitt fadderbarn, åttaåriga Anusha Anbu. Ellen har varit fadder till Anusha i tre år och var först nervös, men mötet blev till stor glädje för dem båda.

Förnamn:
Efternamn:
Adress:
Postnr: Postort:
E-post:
Telefon:
Jag ger     kronor varje månad via:
Bankkort
Autogiro/Inbetalningskort
Autogiro via e-legitimation

Om du väljer bankkort kommer du till DebiTechs säkra betalsida där du kan ge ditt första månadsbidrag. Väljer du autogiro / inbetalningskort så skickar vi dig en blankett. ActionAid behandlar dina uppgifter enligt personuppgiftslagen.