Vill du ge en gåva till ditt fadderbarn?
Om du vill ge en extra gåva till alla barnen i området, kanske i samband med en högtid, kan du sätta in den på vårt postgironummer 900083-7.
Märk blanketten med ”gåvofond”, landet där ditt fadderbarn bor och ditt faddernummer. Din gåva kommer att användas till exempel till målarmaterial till barnen eller en utflykt.
Varför bör jag inte skicka presenter till mitt fadderbarn?
Som fadder kan du till exempel skicka brev och foton. Sådana hälsningar uppskattas väldigt mycket av fadderbarnen - men inom ActionAid skickas inga saker eller kläder till fadderbarnsområdena. Det är av flera skäl.
ActionAid anser att det är bättre att köpa saker och kläder på plats för att stödja den lokala marknaden. Den marknaden undermineras om man skickar saker från Sverige eller andra länder i nord.
En annan anledning är att ActionAid inte vill skicka ner paket till fadderbarnsprojekten för att det skulle bidra till miljöförstöringen via flygbränslet. En tredje anledning är att det oftast kostar våra kollegor på plats tid och pengar att lösa ut paket från tullen.
Varför bör jag inte skicka pengar direkt till mitt fadderbarn?
Efter långt arbete och mycket erfarenhet anser ActionAid att det bästa sättet att lyfta ett område ur fattigdom långsiktigt är att hjälpa befolkningen att genomföra projekt som förbättrar livet för alla i området. Hjälp till självhjälp helt enkelt.
Att ge kontanter som hjälper för stunden skapar ett bidragsbehov hos familjen som sedan drabbar familjen hårt när en fadder avslutar. Dessutom finns även här ett rent praktiskt problem med tullen. Brev med pengar försvinner ofta och fadderbarnet får varken din hälsning eller dina pengar.
Foto (©): James Oatway / Panos Pictures / ActionAid